Hakkımızda

Firmamız, Aron Şirketler Grubu; 01.01.2000 tarihinde, kurucu ortak ve yönetim kurulu başkanımız, Op.Dr.Ahmet UMAY tarafından Türkiye ‘ye döndükden sonra İstanbul ‘da açılmıştır.

Firmamızın ilk yıllarda”Göz Hastalıkları ve Cerrahisi” alanındaki çalışmalarının yanısıra, yine aynı yıllarda grubumuza bağlı bir başka firma yatırım teşebbüsü ile de Kamu İktisadi Teşebbüsleri,Devlet Hastaneleri ve yurt dışı yabancı hastanelerde, ” UVP Dezenfektasyon sistemli, temizlik ve hijyen” esaslı yurt dışı eğitimli personelleri ile uzunca bir dönem uygulama, taahhüt ve müşavirlik hizmetlerini de sürdürmüştür.

Daha sonra ; “Sağlık Turizmi “alanında bir çok ülkede çalışmalar yapmıştır.2002 yılında, Londra/İngiltere’de açtığı ilk yabancı irtibat ofisi ile, Trafalgar Square’de, görsel reklam araçları ve çalışmalarıyla, “Türkiye’nin sağlık alanında sosyo ekonomik ve hasta konforuyla öncü hizmetlerini hastalara ikna etmiş, Excimer Cerrahisi (Refractive),ve bununla beraber Türkiye-İngiltere devletleri arasında, sağlık bakanlıkları ve Dünya Sağlık Teşkilatı(WHO) akreditasyon planlarını gereğince, paket turist hastası getirmeye başlamıştır.

Daha sonra; 2004 yılından itibaren, yurt dışı çalışma ağını, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve ortadoğuya kaydırmıştır. Göz hastalıkları ve cerrahisi yanı sıra, estetik ve plastik cerrahi, saç ekimi, konusunda da, çalışmalarını sürdürmektedir.

2010 yılından itibaren ise; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC, İngiltere, Dubai, İtalya ve İspanya ‘da:

a) Göz hastalıkları ve Cerrahisi : Excimer Laser, Lasek , PRK ve Femtosaniye Facoemülsification – (Recractive & Vitroretinal Surgery),

b) Estetik ve Plastik cerrahi : Her türlü estetik ve plastik cerrahi hizmetleri,saç ekimi,

Konusunda uzman bir çok hekim, sağlık personeli ile kolektif başarı elde eden firmalarımız ve kuruluşlarımız, dünya ülkelerinde başarılı hizmetleriyle takdir edilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yasal olarak serbest olan ve donasyon alanında donanımlı teknik cihazlar ve özel laboratuarlarla hizmet veren “CYPRUS LIFE GYNOLIFE HOSPITAL” kliniklerimizde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve paket sağlık turizm çalışmamızla da dünya ülkelerini KKTC ile de tanınmasına ve sosyo ekonomik performans sağlamasına katkı temin etmektedir.

ACCOMMODATİON Package During your stay on the island for your treatment, you can relieve any possible stress enjoy it as a holiday through the comfort of five star hotels we work with and the invaluable mountain and sea views of North Cyprus. Our Services : -) Return flight tickets for two people -) Half – board ( Room & Breakfast & Dinner) accommodation for two at a 5 star hotel -) Airport , Hotel & Clinic transfer Coming to TRNC : -) It is recommended that you arrive and check-in at the airport 2 hours before the flight. -)Entrance to North Cyprus is allowed only with an official passport or and ID card.Other documents showing your identification will not be accepted.Passengers should have their passport/ IDs with theirselves at all times. –) Cell- phones should be set for international roaming .You can always find and make use of prepaid/ pay-as-you-go cell phone services during you stay in TRNC.This action may be beneficial for cheaper communication. -) All reguired tests / analysis reports etc. regarding the treatment should be brought with u; Women : HbsAg, Anti Hbs,HIV,HCV, Rubella IgG,Rubella IgM. Man : HbsAg, Anti Hbs,HIV,HCV OUR TREATMENT PROCESS : WHAT TO DO BEFORE COMING TO US ? When to visit the clinical ? Patients visiting our clinic for the first time should get an appointment and be examined first by our doctors / specialist even if they have been diagnosed with infertility before.It my be useful to bring previous test results and treatment documentation if there are any.Thus future treatment process and method can be planned accordingly.Upon having decided to start the treatment , you shuld call us on the first day of your menstrual cycle and make an appoinment for the second or third day of your menstrual cycle. WHAT DO BRING ? It is advisable that patients bring their marriage certificates.Also it my be beneficial if you can bring any documentation such us spermiogram. (Sperm analysis ), HSG( Hysterosalpingography) and hormone test if you have any. It is also important that you bring any previous surgery or in vitrofertilization treatment reports. PERIOD OF TREATMENTS : The treatmens process my take the about 15-20 days upon the treatments option chosen and scheduled by you and your specialist. Within this period it will be sufficient to visit our clinic about five times for procedures such us the fist examination ,folliculer tracking, OUP( Ovum Pick-up) and embryonic transfer. FIRST EXAMINATION : Our gynecologist have their first interview with the couple having an infertility complaint in a comfortable and relaxing place.During this interview the couples are inguired about the infertility period, pervious evaluation, treatment and pregnancy periods(if any) menstrual cycle ,medical history and any surgeries of the patients are also inquired about.The ovary and uterus are examined with ultrasound scan. Then, the treatment procedure is planned in accordance with the patients health.

—————————————————————————————————————————————————–————————————————————————–

Op.Dr.AHMET UMAY ( MB/MBA-AACMPAS BRISTOL / UK) OPHTALMOLOGY & PODIATRIC SURGERYBaşlıksız-1

20.11.1969 tarihinde Ankara ‘da dünyaya gelmiştir.İlk ve orta ve lise tahsilini,TED.Ankara Koleji’nde tamamlamıştır.Yüksek öğrenimine, Bulgaristan (Meditzinski Universitet Plovdiv / Sofia. )’da; 1988’de başlamıştır,Tıp eğitimini,İngiltere Bristol Üniversitesi & 1999 yılında,(Ophtalmology /MBA) ve( Podiatric Surgery & Diseases ) PH.D olarak tamamlamıştır. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi alanında ,özel çalışma alanı ; Refraktif Cerrahi,Katarakt,Glokom ve Strabismus konusu üzerinedir. Avrupa Katarakt ve Refraktif Derneği,Uluslararası Refraktif Cerrahi Derneği, ve Amerikan Oftalmaloji Akademisi Üyesidir.United Kingdom Eye’s of Surgery Association ve Unıted Kingdom Podiatric Surgery Association üyesi olan, Dr.UMAY,İngiltere;Journal of the Optalmalogy literatüründe, “Glokom Cerrahisi” üzerine,klinik çalışmalarda pekçok başarılar elde etmiştir.

 

1999 yılı, “UK.ILDONWELL MASTER SURGERY” Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bununla beraber(Podiatric Surgery) Ayak ve Ayakbileği hastalıkları cerrahisi alanında (Podiatric Feet Surgery Association) derneğinin 1999 yılından itibaren üyeliğini sürdürmektedir.Başta İngiltere olmak üzere,İrlanda,İsviçre ve bir çok Avrupa ülkelerinde,yapmış olduğu cerrahilerde çok sayıda ödüller alan, Dr.Umay,mali gelir seviyesi düşük Avrupalı ve Türk hastaların,(katarakt glokom,vb ameliyatlarını),toplumsal hizmet anlayışıyla da yapmıştır.Yurt içi ve yurt dışı; Özel Sağlık İşletmelerinde,sermaye ortaklıkları da bulunan,Dr.Umay ;(KKTC ve İNGİLTERE)de ikamet etmektedir.

 

2002 yılında devir alarak,kuruculuğunu üstlendiği ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü,ARON Şirketler Grubu bünyesinde “Sağlık Tesisleri İşletmeciliği”alanında da çalışmalar yapmaktadır. Ortak sermaye teşebbüsleri yatırımlarıyla, Uluslararası Sağlık Turizmini T.C. de başlatan ilk firma olmuştur.İngiltere,İsveç,Norveç,Belçika,Danimarka,Bulgaristan,Dubai ,Cyprus/Rum Kesimi,vb.Asya ve Avrupa Ülkelerinden Sağlık Turizmi(Göz hastalıkları ve cerrahisi – Refractive & Vitroretinal Eyes Of Surgery ), alanında,yabancı uyruklu hastalara,hizmet vermek üzere,çalışmaya başlamıştır.

 

Aron Şirketler Grubu,bünyesindeki,ortak temsilcilik ofislerimiz,ve yurt dışı şubeleriyle profesyonel sağlık turizm hizmetlerini daha da geliştirmiştir.
Sosyal yönü de oldukça kuvvetli olan,Dr.Umay’ın birçok sosyal dernek ve sivil toplum örgütlerinde üyelikleri bulunmaktadır.
Toplum adına faydalı olmak hedefli bünyesindeki,hekim ve gruplarıyla, “Aydınlık Dünya ve Hizmet”sloganıyla ,birçok sosyal platformda,hizmet vermiştir.
Toplumu bilinçlendirmek ve destek amaçlı olarak yaptığı çalışmaları sivil toplum kuruluşları,zaman zaman (Lions Clup Federation) & (Rotary) Dernekleri bazında da komite çalışmalarıyla,Aron Şirketler Grubu sponsorluğunda sürdürmektedir.

English CV:
He was born in Ankara in 20.11.1969.He got his primary and secondary education in TED Ankara College Foundation Private High School.He got his master in Bulgaria (St. Zagora Medicine School.
His Medical Profession began in 1988 University of Bristol, UK,Faculty and Medicine Science), he got his PH.D in UK in 1999 (Ophtalmology/MBA) and (Podiatric Surgery & Disease) In the field of Eye Diseases and Surgical; His Special Departments are Refractive Surgery, Cataract, Glaucoma and Strabismus. Membership of Professional Societies: He is a member of Cataract and Refractive Association, International Refractive Surgery Association and American Ophtholmalogy Academy. In the field of Podiatric Surgery; He has been the member of Podiatric Feet Surgery Association since 1999. Umay,who has many honors in many succesful surgeries in England, Ireland and European Countries.. Honors And Awards: Dr. UMAY;The member of United Kingdom Eyes of Surgery Association and United Kingdom Podiatric Surgery Association, has achieved successes on clinical studies in the field of Glaucoma Surgery which is in the literature of Journal of Optalmalogy in England. He took honor of ” UK/ILDONWELL MASTER SURGERY” in 1999. He took over ARON Group of Companies in 2002, and He is the Chairman of the Board. Within this company he went into business by setting up companies including the fields of Health & Service-Domestic & Foreign Trade (Health Facilities Management). With his attempts to venture capital investment; He became first to be the company that started “International Health Tourism.” He has been working in England, Sweden,Norway,Denmark,Belgium,Cyprus,Dubai and such European countries in the field of Excimer Laser, Plastic and Reconstructive Surgery for the foreign patients. The represantative offices in abroad within the ARON Company has developed the services in the field of Health Tourism in 2003. He and his teams serviced in the social symposium,free cataract surgery, eye scans, supply of lenses, attempt to struggle glaucoma,laser eye surgery etc. Umay has investment partnerships. He served in the sponsorhip of ARON : Villages, Free Vaccination,Diabetic Retinopathy, Ministry of Education, apprenticeship training, Lions Club Federation and Rotary Club. Given Courses: Leeds University- İnternational Trade Relations Symposium of Health Sector 2000 Bristol University- Glaucoma and İntraocular Treatments 2003 Bristol University- What is Ophtalmology ? 2004 Brighton University- Body Language Techniques 2004 Leeds University- Ophtalmology and Last Methods for Treatment 2005 Bristol University- Podiatric Surgical Training and New Surgical Methods in Podiatri 2005 Near East University- Phacoemulsification for Cataracts. 2006 Bristol University- Laser Eye Surgery 2007 Manchester University- Human and The Universe 2007 Bristol University- Podiatric Surgery Information,Podiatry Procedures Risks. 2008 He gave lectures;Health Tourism and First Aid at the European University of Lefke and Near East University(Cyprus) Dr.UMAY is currently at private hospitals makes surgery in UK, Cyprus,Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkey.